Narządy biorące udział w odtruwaniu organizmu

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Zjadane codziennie produkty żywnościowe – stałe i płynne zawierają substancje niezbędne do życia i zdrowia, które nie mogą być bezpośrednio przyswojone przez organizm. Dlatego też wszystkie potrawy i napoje najpierw ulegają trawieniu. Powstałe w procesie trawienia proste związki chemiczne przechodzą z jelit do krwi, a stamtąd do poszczególnych tkanek i komórek. Tylko dzięki temu możemy czerpać z pożywienia energię niezbędną do życia. Proces ten określa się ogólną nazwą przemiany materii. Rozpoczyna się on żuciem – rozdrobnieniem pokarmu. Wydzielająca się w trakcie żucia ślina zawiera enzym rozkładający węglowodany złożone. Następnie rozdrobniony pokarm przechodzi przez przełyk do  żołądka, gdzie miesza się z kwaśnym sokiem żołądkowym. Pod wpływem kwasu solnego – głównego składnika tego soku – białka ulegają rozłożeniu do związków prostszych. W żołądku również zaczyna się proces trawienia tłuszczów. Nadtrawiony pokarm przechodzi stopniowo do jelit. W ich górnym odcinku, czyli dwunastnicy, zachodzą ważne procesy trawienne. Z błony śluzowej jelita pochodzi sok jelitowy, zawierający enzymy uczestniczące w dalszym rozkładzie węglowodanów i białek. Powstałe w procesie trawienia związki proste przenikają do naczyń krwionośnych i dostają się do krwiobiegu. Proces ten nosi nazwę wchłaniania.

U zdrowego człowieka odżywiającego się prawidłowo przemiana materii i proces przyswajania i wydalania pokarmów stałych i płynów przebiegają bez zakłóceń. Jenak występujące w którymkolwiek odcinku przewodu pokarmowego zaburzenia jego pracy mogą powodować odkładanie się w jelitach i w innych narządach związków toksycznych i niestrawionych resztek pokarmowych. Na szczęście są w organizmie narządy mające zdolność odtruwania z właściwościami obronnymi, każdy z nich pełni swoje zadania i nie może przejmować zadań innego narządu.

Czy wiesz, że…
Naukowcy odkryli szczególnie wysoki poziom zanieczyszczeń rtęcią we wszystkich próbkach przetworzonej żywności, wyprodukowanej w Japonii z wnętrzności delfina, takich jak: wątroba, nerki i płuca.

Wątroba
Od ważącej około 1,5 kg wątroby zależy większość procesów życiowych. Właśnie w wątrobie odbywa się przyswajanie pokarmu. Wątroba oczyszcza krew – około 1,5 l na minutę wchłania i rozkłada lub buduje niektóre związki. Wątroba pełni również ważną rolę w procesie odtruwania. Obce dla organizmu związki, takie jak leki, szkodliwe dla zdrowia środki zawarte w żywności lub pochłaniane z wydychanym powietrzem metale ciężkie, zostają w wątrobie przetworzone a następnie wydalone. Jeżeli jednak tych szkodliwych związków jest za dużo, wątroba może nie podołać i związki szkodliwe ulegają magazynowaniu, co może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia narządów.

Pozwól wątrobie odpocząć od czasu do czasu. Istotną zaletą tego narządu jest zdolność do szybkiej i niemal całkowitej regeneracji. Twoja wątroba zregeneruje się, jeśli przez tydzień lub miesiąc przestaniesz pić alkohol, zaczniesz zaś kupować produkty niezawierające związków szkodliwych, a owoce i warzywa będziesz myć bardzo dokładnie.

Poza odtruwaniem organizmu wątroba pełni również inne bardzo ważne zadanie – wytwarza żółć i wydziela ją do jelit. Żółć bierze udział w procesie trawienia, zwłaszcza tłuszczów. Prawidłowe trawienie tłuszczów zapobiega tworzeniu się kamieni żółciowych  i obniża poziom cholesterolu we krwi.

Jelita
Wśród jelit, które są głównym narządem uczestniczącym w procesie trawienia, rozróżnia się jelito cienkie, w tym także dwunastnicę i jelito grube. W jelitach częściowo rozdrobniony i zakwaszony w żołądku pokarm nabiera odczynu obojętnego i ulega dalszemu rozkładowi na związki proste. Znajdująca się w prawidłowo funkcjonujących jelitach flora bakteryjna uczestniczy w procesie wchłaniania potrzebnych i wydalania niepotrzebnych produktów. Do największych wrogów jelit należy żywność o niskiej zawartości błonnika, a także antybiotyki, które powodują zaburzenia procesu trawienia oraz mają niekorzystny wpływ na skład flory bakteryjnej.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

 

Płuca
Rola płuc w procesie odtruwania organizmu polega na usuwaniu z wydychanym powietrzem dwutlenku węgla, na oczyszczaniu wdychanego powietrza ze związków toksycznych. Aby proces przebiegał prawidłowo, konieczne jest stałe wykonywanie głębokich wdechów i wydechów, oczywiście nie na ruchliwej ulicy oraz ograniczenie palenia tytoniu, a jeszcze lepiej zerwanie z tym nałogiem.

Nerki
Krążąca w organizmie krew kilkakrotnie w ciągu dnia przepływa przez nerki. Potrzebne organizmowi substancje zostają w nerkach przefiltrowane i ponownie trafiają do krwiobiegu, natomiast związki szkodliwe lub te, których stężenie jest za duże, zostają wydalone z wytworzonym w nerkach moczem. Niekontrolowane przyjmowanie nadmiernej ilości leków, picie zbyt dużej ilości alkoholu lub zapalenie pęcherza moczowego mogą spowodować uszkodzenie nerek. Aby nerki funkcjonowały prawidłowo, trzeba im dostarczyć dostatecznej ilości płynów (co najmniej 2 l dziennie). Nerki są też bardzo wrażliwe na ochłodzenie, nie wolno ich przeziębiać.

Układ limfatyczny
Jest to niezwykle rozbudowany system obejmujący całe ciało. Jego główną funkcją jest neutralizacja i odprowadzanie nadmiaru płynów tkankowych, obumarłych komórek oraz toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Wszelkie produkty wraz z limfą trafiają do organów wydalniczych. Węzły chłonne filtrują limfę, niszcząc szkodliwe organizmy i zapobiegając przedostaniu się toksyn do krwiobiegu. Dobrym sposobem na  oczyszczanie układu limfatycznego jest wypijanie 8 szklanek wody w ciągu dnia i zwiększona aktywność fizyczna.

Skóra
Jeśli weźmiemy pod uwagę masę i powierzchnie skóry, to jest największym i najważniejszym narządem. Chroni ona ciało przed wtargnięciem zarazków i odgrywa zasadniczą rolę w procesie regulacji cieplnej i postrzeganiu zmysłowym. Niektóre szkodliwe związki są wydalane razem z potem właśnie przez skórę. Skóra człowieka składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej wraz w tkanka tłuszczową. W skórze właściwej znajdują się gruczoły potowe biorące udział w odtruwaniu organizmu. Jędrność i elastyczność skóry, a więc i jej uroda, również zależą od jej warstwy.

Układ trawienny
Układ trawienny stanowi jedną z głównych linii obrony organizmu. W przewodzie pokarmowym odbywa się rozkład spożytych pokarmów w celu uwolnienia substancji odżywczych, które zostają następnie wchłonięte do organizmu. Pozostałe substancje są wydalane z kałem. Pożyteczne bakterie żyjące w jelitach wytwarzają substancje odpadowe, które muszą być wydalone. Jedną z funkcji bakterii znajdujących się w jelicie grubym jest obrona przed infekcją ze strony chorobotwórczych grzybów, drożdży, bakterii, wirusów i robaków pasożytniczych. Oczyszczenie jelita grubego za pomocą diety oczyszczającej, składającej się z warzyw i owoców, jest skuteczne i w zasadzie wystarczające, żeby pozbyć się biegunek, zaparć, wzdęć. Nie trzeba stosować rygorystycznych metod, jakimi są np. lewatywy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *